WEB Tabanlı ve Hosting Hizmet olarak sunulan ERP sistemlerinin ciddi Maliyet ve Hizmet avantajları var!...

 

Buna bir örnek olarak WebKOBIS ERP3 sistemini ele alalım. Öncelikle WebKOBIS'in hosting hizmeti olmasının getirdiği avantajlar şunlardır:

 • Satınalma Maliyeti: WebKOBIS'in hosting yapısı altında kiralaması Sizin bir başka yazılımı almanız durumunda satın alırken yaptığınız yatırımı, WebKOBIS'de yıllara yayarak ödemenize yani başlangıç maliyetinizi düşürmenize imkan vermektedir. 
  Örnek olarak ortalma piyasada bilinen bir muhasebe tabanlı ERP pragramında  5 kullanıcılı paket için toplam satın alma maliyeti  $20000 ise aynı kurumsal boyutta olan WebKOBIS de bu rakam $3000 (yıllık) civarlarındadır. Aradaki fark olan $17000 ile yaklaşık 5 yıl tüm desteğiyle birlikte ve diğer ek maliyetleri olmadan WebKOBIS hizmeti alırsınız ve diğer alternatiflerde başta oluşacak yatırımınız bu süre zarfında cebinizde kalır.

 

 • Donanım Maliyeti: WebKOBIS'in hosting altyapısı sizi ek donanım, altyapı maliyetlerinden ve bunların bakım destek gibi dolaylı masraflarından kurtarır. Eğer WebKOBIS veya bir başka sistemin sizin işyerinize kurulup buradan internet üzerinden iş merkezlerinize hizmet vermesi durumunda karşılaşacağınız ana Donanım Maliyetleri özetle SunucuBilgisayar (Server), SunucuBilgisayar için gerekli İşletim Sistemi Lisansları,  internete açılım kurmanız gereken için Güvenlik Duvarı (Firewall) ve güvenlik programları , Günlük Yedekleme için gerekli ek hıızlı disk/burner ve çift-yönlü (upload-download) hızlı internet bağlantısı ve bu altyapııyı desteklecek güç sistemleri olacaktır.

  WebKOBIS Hosting Hizmeti kapsamında ek donanıma ihtiyacınız olmaz..

 • Destek Kolaylığı: WebKOBIS'in hosting olarak çalışması, standart sistem içindeki hataların ve ek geliştirmelerin kolayca aktarılmasına imkan vererek WebKOBIS'in üretici firması üzerindeki maliyetlerini düşürmektedir. Buna ek olarak WebKOBIS'in getirdiği "kolaylık" yazılıma yeni eklenebilecek güzel fikir ve duzenlemelerinde kolayca yapılması anlamına geldiğinden dolayı Sistemin hızla gelişmesine olanak vermektedir.  

  Buna bir örnek olarak hemen hemen hepimizin kullandığı Hotmail, gMail ve FaceBook yazılımlarını verebiliriz. İlk kullanmaya başladığınız zamandan itibaren bu yazılımların hızla değiştiğini ve geliştiğini fakat bu değişimlerin bizi etkilemediğini söylemek mümkün. Aynı şekilde WebKOBIS üzerinde yapılan standart, genel değişiklikler ve geliştirmeler de  kurulumlara kolaylıkla yansıtılacak ve Siz bundan etkilenmeden çalışmanıza devam edebileceksiniz. 

  Bir diğer önemli destek maliyetide Sistem Destek Personeldir. WebKOBIS yukarıda bahsettiğimiz donanım altyapısı Firmanızda kurulumu durumunda sürekliği bir sistem destek personelinin gerekli kılabilir ki bu da maliyetinizi önemliölçüde arttırır.  

  WebKOBIS Hosting Hizmeti kapsamında Sistem Desteği size sunulmaktadır; ek personele ihtiyacınız olmaz..

 • Yedekleme Desteği: Bir çok KOBİ, günlük yoğunlukları içinde yedeklemelerini almayı unutmaktadır veya bunun için doğru ve etkin bir alt yapı kurmamışlardır. Eğer internet hotmail veya gmail gibi internet mailı  kullanıyorsanız  hiç yedeklemeyi veya bilginizi kaybetmeyi düşünmezsiniz. Çünkü onlar Sizden habersiz sizin için yedeklenirler..Aynı şekilde WebKOBIS sizin için operasyonel bilgilerinizi yedekleyerek sizin için saklar ve ihtiyaç halinde derhal geri yüklenmesine imkan verir...

  WebKOBIS Hosting Hizmeti kapsamında günlük yedeklemeleriniz otomatik olarak yapılır; ek personele veya işleme ihtiyacınız olmaz..

 • 7/24 Heryerden Erişim: WebKOBIS size sunduğu kurumsal yetkilendirme ve kurumsal log takip altyapısının sunduğu güvenli ortamı ile internetden günün 24 saati eşim yapabilmenize imkan verir. Dolayısıyla  ihtiyaç halinde ofis dışında olsanız bile operasyonel bilgilerinize erişebilir ve işinizi yürütebilirsiniz.

Kısacası bu avantajları özetlersek ve WebKOBIS kullanıcı lisans maliyetine karşılık ciddi oranda bir tasarruf söz konusudur...WebKOBIS Maliyet Analizi

Maliyetiniz...

 

Tasarruflarınız...

WebKOBIS Lisans Ücreti (Yıllık)   Sahip Olma Maliyeti
    Donanım ve Sistem Lisans Maliyeti
    Destek Personeli Maliyeti (Yıllık)
    Bakım Destek Maliyeti (Yıllık)
    Yedekleme Maliyeti (Yıllık)

Örnek Maliyet Kıyaslaması:

Piyasada bilinen WebKOBIS muadili "Marka"  Masa-üstü  (internet tabanlı olmayan) ERP sistemini 10 kullanıcı için alalım ve bu sistemi işletmemizde diğer 3 merkezle  internet/VPN üzerinden haberleşecek şekilde en az 5 yıl kullanacağımızı hedefleyelim. Genelde teknolojik gelişmeler sebebyle yazılım maliyetleri 5 sene olarak hesaplanır...

WebKOBIS ERP3 Maliyeti...

Oran

Muadili "Marka" ERP Sistem Maliyeti...

$6750 (Yıllık)   Sahip Olma Maliyeti
    $20000 yaklaşık
    Donanım ve Sistem Lisans Maliyeti
    $5000 Sunucu Bilgisayar ve Lisanslar
    $2000 Firewall ve Güvenlik programları
    $1000 yıllık günceleleme ve destek (Yıllık)
    $1500 Hızlı İnternet Bağlantısı veya VPN hattı (Yıllık)
    $14000 Sistem Personel Maliyeti  (Yıllık)
    $500 Yedekleme (Yıllık)
     
İlk  Yıl  Maliyet Toplamı 1/6.5 İlk  Yıl  Maliyet Toplami
$6750 (Yıllık)   $44000
   

 

5 Yıllık Maliyet Toplamı   5 Yıllık Maliyet Toplamı
$6750 (İlk Yil Maliyeti)   $44000 (İlk Yıl Maliyeti)
$21600 (ilk yıl sonrasına %20 indirim)   $26000 ((Yıllık kalemler + 1/4 Personel Maliyeti) * 4 yıl)
   

 

5 Yıllık Yatırım ve Risk Maliyetiniz 1/2.5 5 Yıllık Yatırım ve Risk Maliyetiniz
$28350   $70000
     
10 Yıllık Yatırım ve Risk Maliyetiniz 1/1.5 10 Yıllık Yatırım ve Risk Maliyetiniz
$67500   $102500
     

Yukarıdaki maliyetler hesaplaması kurulum dışında kalan  yazılımların Firmaya Özel Olarak Uyarlanması kapsamındaki (Uyarlama) Danışmanlık maliyetlerini kapsamasada "Danışmanlık Maliyetleri" her zaman WebKOBIS'e göre "Marka Yazılımlarda" çok daha yüksek olacaktır...

WebKOBIS Maliyet Projeksiyonu

WebKOBIS Maliyet Projeksiyon tablosunu indirerek yukarıdaki tabloya alternatif  "Marka"nın piyasadaki rakamlarını koyabilirsiniz. Bu noktada doğru bir karşılaştırma olması için WebKOBIS'in standart olarak kapsadığı Yönetim Sistemlerini içeren bir yazılımı seçmenizi hatırlatırız.

Projeksiyonda ayrıca 10 yıl sonra bile Alternatif "Marka" Yazılım maliyet oranının WebKOBIS'in 1.5 katıolduğunu; yukarıdaki verilerle yıllık maliyet oranlarının başa-baş veya WebKOBIS'in "daha pahalı bir yatırım" olması için 150 yıllık kiralama gerekebileceğini görebilirsiniz... ;)

Özetle sonuç olarak analizde göreceğiniz gibi "Toplam Yatırım"da  WebKOBIS herzaman çok daha hesaplı, esnek ve global bir yatırım olarak kalacaktır..

Ayrıca aşağıdaki ek soruların maliyetlerinide analizinize ekleyebilirsiniz:

 • Özellikle Muhasebe Tabanlı Alternatif "Marka" Yazılımlara, WebKOBIS de olan geniş ve entegre alt yapının eklenerek kapsamlarının genişletilmesi için gerekli ek Uyarlama ve Danışmanlık maliyeti nedir? (WebKOBIS'de geniş kapsamı sebebiyle çok daha az olacaktır!)
 • Yazılımı etkin kullanamama veya kullanımı tamamiyle bırakma durumunda Alternatif "Marka" nın getireceği kayıp maliyet nedir? (WebKOBIS'de yıllık ödediğiniz için çok daha az!)
 • Ek Kullanıcı eklemek durumunda Alternatif "Marka"nın getireceği ek donanım maliyeti nedir? (WebKOBIS'de kullanımınıza bağlı "opsiyonel" özel kapasite ve performans ihtiyaçları dışında ek maliyet yok!)
 • İşinizin genişlemesi durumunda Alternatif "Marka"nın merkez başına ek maliyeti nedir? (WebKOBIS'de ek maliyet yok!)
 • İşinizin genişlemesi durumunda Alternatif "Marka"yı kullanarak dünyanın herhangi bir yerindeki ofis veya temsilcime erişebilnin ek maliyeti nedir? (WebKOBIS'de sadece ek kullanıcı maliyeti var!)
 • Alternatif "Marka" ya  Satış veya Saha Ekibinin internetden erişimini sağlayacak ek intenet modüllerinin veya yapısının maliyeti nedir? (WebKOBIS için gerek yok, İnternete ulaşabilen tüm PC, Cep Telefonu, Notetab, Televizyon hatta Araç içi Medya sistemlerden kurulumsuz ulaşabilirsiniz)
occonsbanner14