5S, Japonlar tarafından geliştirilen bir sistemdir. 5 S deyimi, sistemi oluşturan 5 unsurun Japonca'daki baş harflerinden kaynaklanmaktadır

 

6 Sigma, şirket süreçlerini ve ürünlerini iiyileştirmek için Motorola, Texas Instruments, Alied Signal, General Electric, Boeing, Sony gibi firmaların kullandığı bir kalite ve proje yönetim metodolojisidir. 

 

Eylül 2000’de BSC Collaborative’in on-line üyelerine bir anket yollayıp firmalarda BSC kullanımı ile ilgili görüşlerini bildirmelerini istedik.

 

Balanced Scorecard, Kalite Güvence, Toplam Kalite, müşteri odaklı üretim ve organizasyon, değişim yönetimi, aktivite bazlı maliyet, entegre tedarik zinciri, süreç yönetimi, rekabet yönetimi gibi akımlardan beslenerek, 1990'lı yıllarda ortaya çıkan ve kaynaklarından daha radikal görüşlere sahip stratejik bir yönetim anlayışıdır.

 

Hemen hemen tüm mühendislik alanlarında bir işi yapabilmenin yöntemi ve süreci tanımlanmıştır. Ama yazılım mühendisliği alanında henüz böyle standart bir yöntem yada süreç şart koşulmamıştır. Bu sebeple, bu alanda gerçekleşen yazılım ürünleri kişilere en uygun gelen geleneksel yöntem olan, “önce kodla; sonra modelle” süreci kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

occonsbanner09